Nyheter
Astrup tar Fløybanen
Fløyen har byens fineste utsikt, men nå har den blitt enda finere.
Onsdag 18. februar ble verket Rabarbra (1911 – 1921) av Nicolai Astrup, fraktet opp til Fløyen med Fløybanen, trygt pakket og fulgt hele veien slik at enda flere av Bergnes innbyggere kan møte kunsten i Kodes samling. Prosjektet er et samarbeid mellom Fløien og Kode
Når kunsten flyttes fra museumsrommet og inn i hverdagslige rom der folk allerede er, får flere et møte med samlingen.
Kode skal bringe kunsten ut til folket og gjøre den tilgjengelig. Det handler om relevans, men også om å invitere til nye blikk, nye samtaler og nye innganger til kunsthistorien, på steder der både fastboende og tilreisende allerede samles.
At verket Rabarbra ble valgt er heller ikke tilfeldig, fordi publikum faktisk ble invitert inn i prosessen. Kode ba folk sende inn ønsker om hvilke verk de ville se på Fløyen, nettopp for at monteren skulle speile både samlingen og publikums nysgjerrighet, og alle som deltok kunne være med i trekningen av premier knyttet til både Fløibanen, Kode og Fløirestauranten. Resultatet ble Astrup, og det sier noe om hvilken posisjon han har i Bergen og på Vestlandet, men også om hva som skjer når publikum får en reell mulighet til å påvirke hvilke fortellinger som løftes fram i byrommet.
Prosjektet skriver seg inn i en lang tradisjon for offentlig kunstformidling i Bergen, helt tilbake til da Bergen Museum ble grunnlagt av Wilhelm Christie i 1825. og er en tydelig påminnelse om hvorfor samlingen finnes, og hvem den er til for, når kunsten får leve tett på byen og menneskene som beveger seg gjennom den.