Hopp til innholdet

Nyheter

Se bildene: Kinasamlingen frem fra magasinet

-

Skrevet av: Anette Basso

Foto: Anette Basso / Kode

For første gang på mange år fikk gjenstander fra Kinasamlingen endelig møte publikum igjen!

I 2025 lanserte vi en ny foredragsserie, hvor vi henter fram ting fra magasinet.

I januar var det Kinasamlingens tur, presentert av seniorkurator Peder Valle.

Her får du se bilder fra det fullsatte arrangementet, og høre mer om samlingens historie.

-

Foto: Anette Basso / Kode

Peder viser fram gjenstander fra Kinasamlingen til et interessert publikum, som fikk komme unikt tett på de historiske objektene.

-

Foto: Anette Basso / Kode

-

Foto: Anette Basso / Kode

– Hva er egentlig Kinasamlingen, og hvorfor har Kode en Kinasamling?

Dette var spørsmål Peder søkte å svare på innledningsvis i foredraget.

– Egentlig er navnet misvisende, for det vi kaller Kinasamlingen inneholder også kunst og gjenstander fra Japan og andre øst-asiatiske land.

– Så den kunne kanskje hett «Øst-Asiatisk kunstsamling», men begrepet Kinasamlingen ble etablert tidlig i museets historie og er kjent for publikummet vårt.

Det finnes en rekke slike samlinger på europeiske museer, fortalte Peder.

– De nye kunstindustrimuseene i Europa på 1800-tallet skulle være «forbildesamlinger», og samtidig inspirere til handel og produksjon.

– Kinesisk kunst og kunsthåndverk, kanskje særlig porselenet, ble sett på som forbilledlig, og det ble viktig for museene å vise fram dette håndverket i sine respektive land.

Kinasamlingen ved Kode har røtter tilbake til slutten av 1800-tallet.

Den er Norges største samling av kinesisk kunst og kunsthåndverk, og består av rundt 4000 gjenstander.

Samlingen inneholder alle typer kinesisk kunst og strekker seg i tidsrom fra yngre steinalder til begynnelsen av 1900-tallet.

– Vi har mest av keramikk og porselen, men også mange malerier, på silke og papir, i flotte farger. Vi har gjenstander i bronse, jade, glass, perlemor og mer, og noen praktfulle drakter. Tidsspennet er stort, men mesteparten er fra 1700- og 1800-tallet, fortalte Peder, mens han viste fram bilder av samlingen.

Publikum fikk lære at Kinasamlingen er en betegnelse brukt av museet på gjenstander som egentlig har sitt opphav fra flere ulike samlinger.

– Den største delen av Kinasamlingen kjenner vi også som Munthe-samlingen, på rundt 2200 gjenstander, som jo altså bare er rundt halvparten.

Historien om general Munthe så ut til å fascinere tilhørerne, og Peder kunne vise fram flere flotte historiske foto av bergenseren som utvandret til Kina i 1886:

-

Johan Munthe med utmerkelser, ca. 1920. Foto: ukjent.

-

Johan Munthe med kinesiske og vestlige kolleger, Beijing, 1907. Foto: Nasjonalbibliotekets håndskriftsamling.

Peder forteller at Munthes posisjon i Kina, nær hoffet og embedsmannstanden, ga ham tilgang til å kjøpe en rekke verdifulle gjenstander.

– Vi vet litt om hvem Munthe handlet fra, da han holdt bøker over dette. Men vi vet ikke nødvendigvis hvor de opprinnelig kom fra, før de havnet på markedet. Vi vet heller ikke sikkert hvor mye Munthe visste om gjenstandenes alder og autentisitet, fortalte Peder.

Munthe sendte kinesisk kunst og gjenstander hjem til Bergen, og Vestlandske Kunstindustrimuseum, fram til sin død i 1935.

Gjenstander kom også inn senere, via en «omvei» til California.

– Munthe forsøkte på et tidspunkt å selge deler av samlingen sin i USA, men lyktes ikke med dette. Han testamenterte så denne samlingsdelen til museet i Bergen, men det visste ikke museet!

– Så overraskelsen var stor på Vestlandske Kunstindustrimuseum da det viste seg at de nå var eier av ytterligere 276 gjenstander, som etter hvert havnet i Bergen tidlig på 1960-tallet.

-

Fra universitetshagen i tiden da Munthe-samlingen ble oppbevart i kvinnecolleget Scripps i California. Fotografiene er tatt ca. 1950. Foto: Ella Strong Denison Library, Scripps College, USA

-

Munthe-samlingen utstilt i Los Angeles County Museum of History, Science and Art, 1929. Foto: LACMAs arkiv.

Kinasamlingen har vært presentert i ulike utstillinger i Permanenten fra tidlig på 1900-tallet, sist i 2013.

På slutten av foredraget snakket Peder også om innbruddene i Kinasamlingen som rammet museet i 2010 og 2013.

Publikum fikk se bilder fra de dramatiske tyveriene. I 2010 ble det stjålet 56 gjenstander, og tre skåler ble knust da tyvene brøt seg inn i montrene. I 2013 ble 22 gjenstander stjålet.

– Etter det siste innbruddet ble samlingen pakket ned, og siden har vi ikke presentert den i museet. Men det har blitt forsket på samlingen, og det gjøres konserveringsarbeid på gjenstander, fortalte Peder.

-

Fra en montering av samlingen i 1912

-

Foto fra en presentasjon av Kinasamlingen som åpnet i 1994

-

Fra det gamle porselensmagasinet.

Kinasamlingen er altså foreløpig gjemt, men definitivt ikke glemt.

– Vi har absolutt planer for nye presentasjoner av Kinasamlingen, som jeg selv gleder meg til å jobbe med, men akkurat når en slik utstilling kan åpne, er litt usikkert. Det avhenger blant annet av arbeidet som må gjøres med rehabilitering av museumsbygningene våre, sier Peder.

– Derfor synes jeg det er ekstra gøy å kunne invitere til denne arrangementsserien, og vise fram noen utvalgte gjenstander fra samlingen til publikum. Her kommer en helt unikt tett på tingene, avsluttet Peder, før han inviterte publikum til å komme nærmere.

De lot seg ikke be to ganger.

-

Foto: Anette Basso / Kode

Les mer om samlingen

Kommende arrangementer i serien